Singapore Government
Font size

No results found.

Singapore was first represented in France in 1974, by Mr. ABDUL AZIZ Bin Mahmood, Chargé d’Affaires ad interim.

The first Singapore Ambassador to France was H.E. Mr David MARSHALL, from 1978 to 1993. He was the former 'Chief Minister' of Singapore from 6 April 1955 to 6 June 1956. The next Ambassador was H.E. Mr. FOO Meng Tong, who served from 1994 to 1997. He was succeeded by H.E. Mr T JASUDASEN as Singapore’s Ambassador to France from 1997 to 2004. H.E. Mr CHEW Tai Soo was Ambassador to France from November 2004 to October 2007. H.E. Mr Burhan GAFOOR was Ambassador to France from November 2007 to December 2010. H.E. Mr TAN York Chor was Ambassador to France from January 2011 to July 2015.

 

H.E. Mr Zainal Arif MANTAHA, the present Singapore Ambassador to France, took up his post on 13th July 2015.

 
THE CURRENT PERSONNEL OF THE EMBASSY IS COMPOSED OF:


Mr Zainal Arif MANTAHA

Ambassador

 

Ms ONG Sze Mei Karen

Deputy Chief of Mission

Alternate Permanent Delegate of the Republic of Singapore to UNESCO

 

Colonel CHEW Chee Mun

Defence Attaché  

 

Mr TAN Tow Hua Joseph

Director (Defence Technology Office – Europe)

 

Mr LEONG Chee Chew

Counsellor

 

Ms. FOO Jia Hui

First Secretary (Administrative and Consular Affairs)

 

Mr LEOW Yan Hao

Assistant Director (Defence Technology Office – Europe)

 

Ms GOH Siau Xi

First Secretary (Political Affairs)

 

Mr Sherwin LOH

First Secretary (Political Affairs)

Travel Page