Press Room

Keyword  
Search *
Press Statements & Releases
Speeches
Transcripts

Date *
Most recent  
Month  
From
      To  

 



July 28, 2011

MFA Press Statement: Presentation of Credentials Ceremony, 28 July 2011

press_20110728

[Photos: MICA]

Photo (left) - The High Commissioner of the Islamic Republic of Pakistan His Excellency Syed Hasan Javed presenting his credentials

Photo (middle) - The High Commissioner of the Democratic Socialist Republic of Sri Lanka Her Excellency Ferial Ismail Ashraff presenting her credentials

Photo (right) - The High Commissioner of the Republic of Trinidad and Tobago His Excellency Chandradath Singh presenting his credentials

The following foreign Heads of Mission presented their credentials to President S R Nathan in separate ceremonies at the Istana today:

(a) The High Commissioner of the Islamic Republic of Pakistan His Excellency Syed Hasan Javed

(b) The High Commissioner of the Democratic Socialist Republic of Sri Lanka Her Excellency Ferial Ismail Ashraff

(c) The High Commissioner of the Republic of Trinidad and Tobago His Excellency Chandradath Singh

The curricula vitae of His Excellency Syed Hasan Javed, Her
Excellency Ferial Ismail Ashraff And His Excellency Chandradath Singh
are attached.

. . . . .

MINISTRY OF FOREIGN AFFAIRS
SINGAPORE
28 JULY 2011


-----------------------------------------------------------------------------


SYED HASAN JAVED

HIGH COMMISSIONER

THE ISLAMIC REPUBLIC OF PAKISTAN


BORN : 9 December 1955

AGE : 55

MARITAL STATUS: Married to Mrs Shahnaz Javed
Has four daughters


EDUCATION : BA (Hons) MA (Economics)


Diploma from Institute of International Studies, Geneva, Switzerland

Graduate of Asia-Pacific Centre for Security Studies, Hawaii, USA


Certificate from the Institute for Higher National Defence Studies, Paris, France


CAREER : 1979 Joined the Foreign Service


1980-1987 Third and Second Secretary, Embassy of Pakistan in Beijing, China


1987-1988 Director (Policy Planning)


1989-1991 Director (Mission Services)


1991-1993 First Secretary, High Commission of Pakistan in Harare, Zimbabwe



1994-1996 Counsellor, Embassy of Pakistan in Dushanbe, Tajikistan

CAREER

(cont'd): 1996-1999 Counsellor, Embassy of Pakistan in Brussels, Belgium and Mission of European Union


1999-2000 Director (Nepal, Bangladesh, Sri Lanka and Bhutan)


2000-2001 Director General (Personnel)


2001-2003 Minister/Deputy Head of Mission, Embassy of Pakistan in Beijing, China


2003-2007 High Commissioner to Mauritius with concurrent accreditation to Madagascar, Comoros and Seychelles


Feb-Aug 2008 Director General (United Nations and Economic Coordination)


Aug 2008 - Apr 2009 Additional Secretary (Policy Planning)


Apr-Dec 2009 Additional Secretary (Foreign Affairs) President's Secretariat


Jan-Aug 2010 Additional Secretary (Policy Planning) Ministry of Foreign Affairs


Aug 2010 Additional Secretary (Asia-Pacific)


28 July 2011 High Commissioner to Singapore


LANGUAGES: Mandarin


HOBBIES: Tennis

. . . . .

FERIAL ISMAIL ASHRAFF

HIGH COMMISSIONER

DEMOCRATIC SOCIALIST REPUBLIC OF SRI LANKA

BORN: 20 August 1953, Sri Lanka


AGE: 57

MARITAL STATUS:

Single (widow). Her husband is the late M.H.M Ashraff, founder of the Sri Lanka Muslim Congress (SLMC).

She has a son Aman Ahamed Ashraff.

EDUCATION:

GCE (A/L) Examination in Science

Took a course on Assistant Medical Practitioners


CAREER:

Sep 2000 - Feb 2010 Leader of National Unity Alliance


Member of Parliament of Sri Lanka

Elected representative of the Ampara (Digamadulla) District in the Eastern Province of Sri Lanka


Sep 2000 - 2001 Cabinet Minister of Rural Housing and Construction, Eastern Development, Rehabilitation and Reconstruction


2004 - 2006 Member of the Sri Lankan Government Delegation for Peace Talks with the Liberation Tigers for Tamil Eelam (LTTE)


Cabinet Minister for Women's Affairs


2006 - Mar 2010 Cabinet Minister for Housing and Common Amenities


CAREER:

(cont'd) 2008 - 2009 Representative for Asian Region of the Commonwealth Women's Parliamentary Steering Committee


Cabinet Minister for Housing and Constructions, Eastern Province Education and Irrigation Development


2010 Assistant Secretary General of the World Islamic Peoples Leadership


Director Academy of Adult Education


2011 President of the Council for Liberal Democracy


28 July 2011 High Commissioner to Singapore


LANGUAGES: English, Sinhalese and Tamil

. . . . .

CHANDRADATH SINGH

HIGH COMMISSIONER
REPUBLIC OF TRINIDAD AND TOBAGO


BORN: 16 December 1944, Fyzabad, Trinidad


AGE: 66


MARITAL STATUS: Married to Mrs Anita Chandradath Singh
Has three sons (Ages 35, 34 and 27)


EDUCATION: BA Honours in History: Studies in Economics, Philosophy and Comparative Constitutions

Commonwealth Scholar in Delhi University, India, 1971-1974


Certificate in International Law and Diplomacy, Indian Institute of Law and Diplomacy, New Delhi, India, 1973


Diploma in International Relations, Institute of International Relations, University of the West Indies, Trinidad and Tobago, 1977-1978


MA in International Relations, Carleton University, Ottawa, Canada, 1981-1984


CAREER: 1967-1970 Primary school teacher, Ministry of Education and Culture


1974-1977 Secondary school teacher of History, Ministry of Education and Culture


1977-1978 Foreign Service Officer, Ministry of Foreign Affairs

CAREER:

(Cont'd) 1978-1981 Second Secretary, Trinidad and Tobago High Commission in London, England


1981-1984 First Secretary, Trinidad and Tobago High Commission in Ottawa, Canada


1984-1988 Director of Information, Public Relations and Conference Services, Ministry of External Affairs and International Trade


1990-1992 Deputy High Commissioner and Head of Chancery, Trinidad and Tobago High Commission in New Delhi, India, with concurrent accreditation to Singapore, Australia, Japan, Indonesia, Sri Lanka and Bangladesh


1993-1997 Chief of Protocol, Director of Consular Affairs, Director of Information, Culture and Services Division, Ministry of Foreign Affairs


1997-2002 Consul General for Trinidad and Tobago in Miami, Florida
(Established Consulate in Miami that services South Eastern United States)


2005 -Feb 2011 Special events coordinator, Parks and Recreation Division, Broward County
(Responsible for planning cricket events and promoting the game of cricket in the United States)


25 Feb 2011 - to date High Commissioner to India

Concurrently accredited to Japan, Indonesia and Bangladesh


28 July 2011 High Commissioner to Singapore,resident in New Delhi



MEMBERSHIP: Appointed to the UNESCO Board in Trinidad and Tobago


Member of the National Carnival Commission of Trinidad and Tobago

MEMBERSHIP:
(Cont'd) Member of the National Council of Indian Culture in Trinidad and Tobago


Member of the Cabinet appointed Committee for drawing-up cultural policy for Trinidad and Tobago

Member of the US Foreign Trade Institute, Miami


Trustee of the Greater Miami Chamber of Commerce


Life Member of the Professional Business Institute, Hyderabad, India


LANGUAGES English, Hindi and conversant in Spanish


INTERESTS Music, Cricket, Soccer and Golf


. . . . .


July 2011