Print     Close
 

March 31, 2011

MFA Press Statement: Presentation of Credentials Ceremony, 31 March 2011

The following foreign Heads of Mission presented their credentials to President S R Nathan in separate ceremonies at the Istana today:

(a) The Apostolic Nuncio of the Holy See, His Excellency Archbishop Leopoldo Girelli

(b) The High Commissioner of the Commonwealth of The Bahamas Her Excellency Elma Campbell

The curricula vitae of His Excellency Archbishop Leopoldo Girelli and Her Excellency Elma Campbell are attached.

. . . . .

MINISTRY OF FOREIGN AFFAIRS
SINGAPORE
31 MARCH 2011
_____________________________

ARCHBISHOP LEOPOLDO GIRELLI
APOSTOLIC NUNCIO
HOLY SEE

BORN: 13 March 1953, in Predore, Bergamo, Italy

AGE: 58

EDUCATION: Licensed in Canon Law, 1986

Doctorate in Theology, Pontifical Ecclesiastical Academy, Rome, 1987

CAREER: Jun 1978 Ordained Priest for the Diocese of Bergamo (Italy)

Jul 1987 Attaché at the Apostolic Nunciature in Cameroon, Gabon and Equatorial Guinea

May 1991 Secretary at the Apostolic Nunciature in New Zealand

Jan 1993 Official at the Secretariat of State, Holy See

Jan 2002 Counsellor at the Apostolic Nunciature in the United States of America

Apr 2006 Apostolic Nuncio to Indonesia, with concurrent accreditation to the Democratic Republic of Timor-Leste

31 Mar 2011 - to date Apostolic Nuncio to Singapore

LANGUAGES: English, French and Italian

. . . . .

ELMA CAMPBELL
HIGH COMMISSIONER
COMMONWEALTH OF THE BAHAMAS
(RESIDENT IN BEIJING)

BORN: 22 March 1955, Nassau, Bahamas

AGE: 56

EDUCATION: Degree in Language and Linguistics, University of Grenoble, France, 1972-1975

Master of Science in Education, University of Miami, 1977-1979

Called to the Bahamas Bar, August 1984

CAREER: 1975-1980 Teacher

1978-1979 Translator/Interpreter, Trade Development Bank

1980-1985 Owner of Bakery

1984-1985 Lawyer, Higgs & Johnson Chambers

1985 Acting Stipendiary & Circuit Magistrate

1985-2007 Private Practice

2007-2008 Minister of State for Immigration, Ministry of National Security

Senator, Government of The Bahamas

19 Sep 2008 to date Ambassador of The Bahamas to the People's Republic of China

7 Jun 2010 to date Ambassador to the Republic of the Philippines (Resident in Beijing)

31 Mar 2011 to date High Commissioner of The Bahamas to the Republic of Singapore (Resident in Beijing)

INTERESTS: Cooking, Reading, Sewing, Swimming

LANGUAGES: English and French

. . . . .

March 2011