Print     Close
 

September 01, 2006

MFA Press Statement: Presentation of Credentials

he following new foreign Heads of Mission presented their diplomatic credentials to President S R Nathan in separate ceremonies at the Istana today:

(a) The Ambassador of Ukraine, His Excellency Dr Viktor Mashtabei;

(b) The Ambassador of Ireland, His Excellency Richard O'Brien; and

(c) The Ambassador of the Kingdom of Sweden, His Excellency Pär Ahlberger.

The curricula vitae of His Excellency Dr Viktor Mashtabei, His Excellency Richard O'Brien and His Excellency Pär Ahlberger are attached.

. . . . .

MINISTRY OF FOREIGN AFFAIRS
SINGAPORE
1 SEPTEMBER 2006

DR VIKTOR MASHTABEI

AMBASSADOR TO SINGAPORE

UKRAINE

BORN: 23 July 1944, Ukraine

AGE: 61

MARITAL STATUS: Married
Has one daughter

EDUCATION: PhD in History, Faculty of Philosophy, Kiev State University, 1968

CAREER: 1968 - 1971 Engineer, Postgraduate Student, Institute of Economy, USSR Academy of Sciences

1971 - 1979 Postgraduate Student, Junior Research Fellow, Institute of Cybernetics, USSR Academy of Sciences

1979 - 1989 Leading Research Fellow, Institute of Social and Economic Problems of Foreign States, USSR Academy of Sciences

1989 - 1991 Deputy Director-General, International Management Institute

Director, International Marketing Consulting Center

1991 - 1993 Deputy Head, International Marketing and Foreign Markets Section, Institute of World Economy and International Relations, Ukrainian Academy of Sciences
CAREER
(cont'd) 1993 - 1998 Counsellor, Embassy of Ukraine in Belgium

Counsellor, Ukrainian Mission to the EU, Brussels

1998 - 2001 Deputy Head, Acting Head, EU Department, Ministry of Foreign Affairs

2001 - 2004 Envoy, Embassy of Ukraine, UAE

2004 - 2005 Special Envoy, 6th Territorial Department (Middle East and Africa), Ministry of Foreign Affairs

2005 -
May 2006 Director, Department of Economic Cooperation, Ministry of Foreign Affairs

1 Sep 2006 Ambassador of Ukraine to Singapore

. . . . .

1 September 2006

RICHARD O'BRIEN

AMBASSADOR TO SINGAPORE

IRELAND

BORN: 6 August 1946, Dublin

AGE: 59

MARITAL STATUS: Married

EDUCATION: BA Honours, University of College Dublin, 1970

CAREER: 3 Jan 1972 Third Secretary (Economic Division), Department of Foreign Affairs

Mar 1973 Private Secretary to the Secretary General of the DFA

Apr 1974 Third Secretary, Embassy of Ireland, London

Jan 1976 First Secretary, Embassy of Ireland, London

Oct 1978 First Secretary (Political Division), DFA

Sep 1981 First Secretary, Embassy of Ireland, Washington, D.C.

Aug 1985 Counsellor (Press Section), DFA

Sep 1990 Ambassador to Poland, and concurrently accredited to Lithuania
CAREER:
(cont'd) Jul 1995 Ambassador to Australia, and concurrently accredited to Fiji, New Zealand, Papua New Guinea and the Solomon Islands

Aug 2002 to
Aug 2006 Ambassador to Egypt, and concurrently accredited to Jordan, Lebanon, Sudan and Syria

1 Sep 2006 Ambassador of Ireland to Singapore

. . . . .

1 September 2006

PÄR AHLBERGER

AMBASSADOR TO SINGAPORE

KINGDOM OF SWEDEN

BORN: 1962, Stockholm

AGE: 44

MARITAL STATUS: Married
Has two children

EDUCATION: B.A. (Political Science and Economics), University of Stockholm

Post Graduate Diploma, Johns Hopkins University, Bologna

CAREER: 1991 Researcher, Swedish National Defence Research Institute

1992 Officer, European Free Trade Association (EFTA), Geneva

1993 Trainee, Commission of the European Communities, Brussels

1993 Desk Officer, Ministry of Defence

1995 Special Adviser, Ministry of Foreign Affairs

1997 Desk Officer, Ministry of Trade and Industry

CAREER:
(cont'd) 1998 First Secretary, Embassy of Sweden, Copenhagen

2000 Director, Office of the Minister of Trade

2002 to
Aug 2006 Deputy Head of Mission and Minister, Embassy of Sweden, Beijing

1 Sep 2006 Ambassador of the Kingdom of Sweden to Singapore

. . . . .

1 September 2006

The following new foreign Heads of Mission presented their diplomatic credentials to President S R Nathan in separate ceremonies at the Istana today:

(a) The Ambassador of Ukraine, His Excellency Dr Viktor Mashtabei;

(b) The Ambassador of Ireland, His Excellency Richard O'Brien; and

(c) The Ambassador of the Kingdom of Sweden, His Excellency Pär Ahlberger.

The curricula vitae of His Excellency Dr Viktor Mashtabei, His Excellency Richard O'Brien and His Excellency Pär Ahlberger are attached.

. . . . .

MINISTRY OF FOREIGN AFFAIRS
SINGAPORE
1 SEPTEMBER 2006

DR VIKTOR MASHTABEI

AMBASSADOR TO SINGAPORE

UKRAINE

BORN: 23 July 1944, Ukraine

AGE: 61

MARITAL STATUS: Married
Has one daughter

EDUCATION: PhD in History, Faculty of Philosophy, Kiev State University, 1968

CAREER: 1968 - 1971 Engineer, Postgraduate Student, Institute of Economy, USSR Academy of Sciences

1971 - 1979 Postgraduate Student, Junior Research Fellow, Institute of Cybernetics, USSR Academy of Sciences

1979 - 1989 Leading Research Fellow, Institute of Social and Economic Problems of Foreign States, USSR Academy of Sciences

1989 - 1991 Deputy Director-General, International Management Institute

Director, International Marketing Consulting Center

1991 - 1993 Deputy Head, International Marketing and Foreign Markets Section, Institute of World Economy and International Relations, Ukrainian Academy of Sciences
CAREER
(cont'd) 1993 - 1998 Counsellor, Embassy of Ukraine in Belgium

Counsellor, Ukrainian Mission to the EU, Brussels

1998 - 2001 Deputy Head, Acting Head, EU Department, Ministry of Foreign Affairs

2001 - 2004 Envoy, Embassy of Ukraine, UAE

2004 - 2005 Special Envoy, 6th Territorial Department (Middle East and Africa), Ministry of Foreign Affairs

2005 -
May 2006 Director, Department of Economic Cooperation, Ministry of Foreign Affairs

1 Sep 2006 Ambassador of Ukraine to Singapore

. . . . .

1 September 2006

RICHARD O'BRIEN

AMBASSADOR TO SINGAPORE

IRELAND

BORN: 6 August 1946, Dublin

AGE: 59

MARITAL STATUS: Married

EDUCATION: BA Honours, University of College Dublin, 1970

CAREER: 3 Jan 1972 Third Secretary (Economic Division), Department of Foreign Affairs

Mar 1973 Private Secretary to the Secretary General of the DFA

Apr 1974 Third Secretary, Embassy of Ireland, London

Jan 1976 First Secretary, Embassy of Ireland, London

Oct 1978 First Secretary (Political Division), DFA

Sep 1981 First Secretary, Embassy of Ireland, Washington, D.C.

Aug 1985 Counsellor (Press Section), DFA

Sep 1990 Ambassador to Poland, and concurrently accredited to Lithuania
CAREER:
(cont'd) Jul 1995 Ambassador to Australia, and concurrently accredited to Fiji, New Zealand, Papua New Guinea and the Solomon Islands

Aug 2002 to
Aug 2006 Ambassador to Egypt, and concurrently accredited to Jordan, Lebanon, Sudan and Syria

1 Sep 2006 Ambassador of Ireland to Singapore

. . . . .

1 September 2006

PÄR AHLBERGER

AMBASSADOR TO SINGAPORE

KINGDOM OF SWEDEN

BORN: 1962, Stockholm

AGE: 44

MARITAL STATUS: Married
Has two children

EDUCATION: B.A. (Political Science and Economics), University of Stockholm

Post Graduate Diploma, Johns Hopkins University, Bologna

CAREER: 1991 Researcher, Swedish National Defence Research Institute

1992 Officer, European Free Trade Association (EFTA), Geneva

1993 Trainee, Commission of the European Communities, Brussels

1993 Desk Officer, Ministry of Defence

1995 Special Adviser, Ministry of Foreign Affairs

1997 Desk Officer, Ministry of Trade and Industry

CAREER:
(cont'd) 1998 First Secretary, Embassy of Sweden, Copenhagen

2000 Director, Office of the Minister of Trade

2002 to
Aug 2006 Deputy Head of Mission and Minister, Embassy of Sweden, Beijing

1 Sep 2006 Ambassador of the Kingdom of Sweden to Singapore

. . . . .

1 September 2006